Do VFN dorazil experimentální lék Remdesivir
Dlouho očekávaný lék Remdesivir dnes ráno dorazil z USA do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. LF UK v Praze. Lékaři ho již podávají pacientovi s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Muži selhaly v důsledku onemocnění plíce a je napojen na mimotělní oběh ECMO. Lék bude dostávat po dobu deseti dnů.
„Lék Remdesivir dorazil ze Spojených států do naší nemocnice dnes ráno, a to prostřednictvím DHL z meziskladu v Basileji. Kritickému pacientovi s těžkým průběhem nemoci Covid-19 jej naši lékaři ihned podali a budou v tom pokračovat i v dalších dnech. Hospitalizovaný muž je stále ve velmi vážném stavu. Rád bych upozornil, že Remdesivir je experiment. Nemáme zatím žádné studie, které by dokazovaly, že lidem s koronavirem zázračně pomůže. Všichni si to ale samozřejmě moc přejeme,“ uvedl ředitel VFN David Feltl. Remdesivir je antivirotikum, které mělo původně sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu. Preparát v minulosti zabíral i na nemoci SARS a MERS způsobenými podobným typem koronaviru.
Pacient je hospitalizován na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF UK (KARIM). Je ve velmi vážném stavu. Muži, který pracoval jako taxikář, selhaly v důsledku onemocnění Covid-19 plíce. Běžná plicní ventilace nestačila. Lékaři jej tak museli napojit na mimotělní oběh ECMO, který mu dodává do krve kyslík. „Jedná se o velmi komplikovaného pacienta, který je na umělé plicní ventilaci a má za sebou tracheostomii. Je to stav, kdy s prodlužující se léčbou mohou nastávat nové komplikace. V současnosti je ale stabilizovaný. U Remdesiviru nasadíme pacientovi desetidenní léčbu. Jednou denně mu budeme podávat třicetiminutovou intravenózní infuzi. S lékem nemáme žádné zkušenosti a je třeba jej brát s rezervou. Může pomoci, ale také nemusí. Zdaleka nemohu říct, že zvítězíme,“ sdělil vedoucí lékař intenzivní péče KARIM VFN a 1. LF UK doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, jež je zároveň ošetřujícím lékařem kritického pacienta.