ECMO tým VFN již napojil 500 pacientů na mimotělní oběh
Již 14 let pomáhají naši lékaři zachraňovat životy pomocí ECMO. Na mimotělní oběh dosud napojili 500 pacientů s kritickým selháním srdce nebo plic.
Na mimotělní oběh dosud lékaři VFN napojili pět set pacientů s kritickým selháním srdce nebo plic. Lze předpokládat, že bez této invazivní metody by neměli šanci přežít. Loni bylo léčeno metodou ECMO 65 dospělých a 7 dětí, letos už jich je dohromady přes 50. Za extrémním nárůstem počtu pacientů na ECMO stojí pandemie Covid-19.
„Na ECMO jsme již letos napojili jednapadesát pacientů, z toho tři děti. Oproti předchozím rokům jde o obrovský nárůst. Podobný počet míváme běžně až na podzim, a ne po třech měsících. Až na výjimky se jedná jen o pacienty se selháním plic při onemocnění Covid-19,“ uvedl prof. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., koordinátor ECMO týmu VFN a 1. LF UK, s tím, že loni napojili lékaři ve VFN na mimotělní oběh celkem 72 pacientů průměrného věku 44 let. U jednatřiceti z nich bylo příčinou onemocnění Covid-19.
Pacienti, u nichž je indikováno ECMO, mají bez této intervence vysoké riziko úmrtí. Jejich srdce nebo plíce, ale často obojí, nejsou schopné plnit svou funkci a nereagují na konvenční léčbu. Díky vysoce invazivní ECMO metodě lze tak nahradit jak činnost srdce, tak plic do doby, než svou funkci tyto orgány obnoví nebo se nepřistoupí k jinému léčebnému řešení.
Více informací naleznete v tiskové zprávě.