Karcinom slinivky: Šance na přežití?
Při příležitosti Světového dne karcinomu slinivky břišní (19. 11.) připomněli špičkoví specialisté z VFN závažnost a fatálnost této onkologické diagnózy. Ročně u nás rakovinou slinivky onemocní dva a půl tisíce lidí, Česká republika se pohybuje na 3. místě v počtu výskytu tohoto onemocnění. Situace se bude podle prognóz zřejmě i nadále zhoršovat. Mezi nejrizikovější skupinu patří osoby nad 50 let věku s genetickou zátěží rakoviny slinivky v rodině. Proto je třeba tyto pacienty cíleně vyhledávat a včas zachytit. Genetické testování je indikováno u všech pacientů s diagnózou rakoviny slinivky, a pokud nebyli testováni, mají na screening nárok všichni přímí příbuzní. Nosiči rizikových genových mutací by měli být sledováni ve specializovaných ambulancích. Zařazení do screeningových programů nevyžaduje žádné doporučení ani žádanku od lékaře a je možné se obracet přímo na Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze, konkrétně na onkologickou kliniku. Hlaste se na e-mail: michal.vocka@vfn.cz
Signály, které by měly varovat pacienta a upozornit praktického lékaře
Náhle vzniklý či zhoršující se diabetes, který nereaguje na léčbu. Právě cukrovka je až v 50 % případů prvním varovným signálem, že hrozí rakovinné bujení ve slinivce. To by měli mít na paměti praktičtí lékaři a pacienta okamžitě odeslat do specializované ambulance k dalším vyšetřením. Dalšími příznaky mohu být nevysvětlitelné a rychlé hubnutí, bolesti břicha, které vystřelují do zad, zežloutnutí pokožky a bělma očí.
Co dělat?
Nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky, testy na hladinu cukru v krvi jsou její součástí. Pokud se cukrovku nedaří stabilizovat a rychle hubnete, oslovte diabetologa a požadujte další vyšetření. Máte v rodině onkologickou diagnózu, případně přímo nádor rakoviny slinivky? Okamžitě se přihlaste ve VFN ke screeningu. Čas je rozhodující! Při správně stanovené diagnóze a vhodně nastavené léčbě (chirurgické, onkologické) máte v raném stadiu nálezu šanci nemoc zvládnout!