VFN pomáhá lidem se sexuálními odchylkami
Nová data o sexuálních odchylkách Čechů! Odborníci z VFN otevírají terapeutické skupiny pro osoby s problematickou sexualitou
Další část průzkumu Národního ústavu duševního zdraví CZECHSEX týkající se parafilních preferencí Čechů a výsledky terapeutického programu Parafilik potvrzují potřebu mezioborové spolupráce v péči o rizikové osoby a jejich blízké. Mezi odchylkami vedou preference pro nekonsenzuální sex. Celkem 8,8 % respondentů uvádí nějakou parafilní preferenci. Potíže způsobuje 30 % z nich, pouze 7 % však vyhledalo odbornou pomoc. Terapeutické skupiny Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN umožňují zajistit včasnou terapeutickou péči pro osoby s parafilií a jsou efektivní strategií pro snižování sexuální delikvence. Průzkum navíc poprvé v ČR přináší data o problematickém sexuálním chování Čechů v online světě.
Nové terapeutické skupiny Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN pro pomoc se zvládáním problematického sexuálního chování nabízejí terapeutickou péči osobám s parafilní preferencí a jejich blízkým. Otevření nových skupin navazuje na program Parafilik a reaguje na aktuální data výzkumu CZECHSEX, která odhalila, že jen nízké procento osob s parafilií skutečně vyhledá odbornou pomoc. „Terapeutické skupiny jsou efektivním nástrojem vysoce specializované péče v oblasti sexuologie, která je však v současnosti přístupná hlavně v rámci ústavně nařízeného sexuologického léčení lidem, kteří se dopustili sexuálně motivovaného deliktu. To se ve VFN nyní snažíme změnit. Odborná péče by měla být dostupná i pro osoby, které chtějí problémy v oblasti sexuálního a genderového zdraví řešit aktivně a samy,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník, Ph.D, FEBU, FECSM, MBA, primář Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN. Ústav nabízí několik skupin zaměřených na specifické potřeby účastníků – skupinu pro osoby s parafilními preferencemi, skupinu pro osoby s kompulzivním sexuálním chováním (laicky se „závislostí na sexu“) a unikátně i skupinu pro blízké osoby lidí s parafiliemi. „Skupina pro osoby blízké je určena partnerům a rodinným příslušníkům, kteří hledají podporu a informace o tom, jak zvládnout náročnou životní situaci spojenou s tímto tématem,“ dodává Mgr. Leona Šímová, psycholožka a vedoucí terapeutické skupiny pro blízké osoby Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN.
Celonárodní průzkum CZECHSEX realizoval tým výzkumníků NUDZ a Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN. Probíhal od prosince 2023 do března 2024 a účastnilo se ho celkem 6 669 respondentů. Sběr dat proběhl online formou a osobním dotazováním, reprezentativní vzorek české populace byl zajištěn kvótním výběrem.