Evropské granty
Kateřinská zahrada II
Název projektu: Chráněné a integrační pracoviště ve VFN v Praze – Kateřinská zahrada II
Datum zahájení projektu: 1. 1. 2013
Datum ukončení realizace projektu: 31. 12. 2014
Rozpočet: 5 452 961,64 Kč
Garant projektu (pracoviště): Psychiatrická klinika VFN v Praze
Stručný obsah projektu:
Projekt „Kateřinská zahrada II“ plynule navazuje na již ukončené projekty „Zahrada“ a „Kateřinská zahrada“, které byly realizovány v letech 2006 – 2008 v rámci programu JPD3, resp. v letech 2008 – 2011 v rámci 1. výzvy OPPA.
Projekt byl připraven jako komplexní pracovně-sociálně-rehabilitační program pro klienty se závažným psychickým onemocněním. Jeho cílem je provozovat a rozvíjet službu, která je nezbytnou součástí komplexní péče o duševně nemocné, vyloučené ze společnosti a vyřazené z trhu práce. Je zaměřen na zlepšování kvality života duševně nemocných, se záměrem udržet v Kateřinské zahradě v areálu VFN prostor, kde se klienti Psychiatrické kliniky (PK) v přirozeném zázemí budou setkávat mezi sebou, s rodinnými příslušníky a návštěvníky zahrady. Jedná se o klienty v ústavní a zejména ambulantní péči, kteří nejsou schopni se uplatnit na běžném trhu práce, jsou zdravotně znevýhodnění, dlouhodobě nezaměstnaní a sociálně izolovaní.
Klíčové aktivity projektu tvoří přímé služby napomáhající integraci cílové skupiny do společnosti, a to především provozováním chráněného pracoviště a integračního centra systematického a cíleného poradenství.
Chráněná dílna bude pro část klientů možností pracovní rehabilitace v rámci režimové léčby a v ambulantní péči rovněž určitým typem dlouhodobějšího zaměstnání.
Činnost Integračního centra bude zaměřena na sociálně rehabilitační aktivity, podporu sociálních kontaktů, sociální poradenství, konzultace s psychiatrem, psychologem.
Během trvání projektu zajistíme pravidelný program pro 450 osob a 12 tréninkových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením.
Realizací projektu dosáhneme toho, že každý klient dostane komplexní služby podle jeho aktuálního zdravotního stavu – lůžkovou i ambulantní péči, psychoterapii, sociální a pracovní rehabilitaci, což je výhodnější i efektivnější pro klienta i terapeutický tým. Vytvoření a zavedení efektivně fungujícího systému pracovní i sociální rehabilitace a odborného poradenství pomohou klientům k návratu do pracovního procesu a k jejich začleňování zpět do společnosti. Realizace projektu doplňuje nabídku existujících sociálních služeb.
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem.