Evropské granty
Tobacco cessation within TB programmes: A ‘real world’ solution for countries with dual burden of disease TB and Tobacco
Tobacco cessation within TB programmes: A ‚real world‘ solution for countries with dual burden of disease TB and Tobacco
Datum zahájení projektu: 1. 11. 2015
Datum ukončení realizace projektu: 31. 10. 2019
Rozpočet projektu: celkem 2 999 828,75 EUR, z toho pro VFN 120 141 EUR
Garant projektu (pracoviště): III. interní klinika
Registrační číslo projektu: 680995 – TB and Tobacco – H2020-HCO-2014-2015/H2020-HCO-2015
Stručný obsah projektu:
Projekt je podpořen v rámci programu EU Horizont 2020. VFN se na projektu podílí jako jeden z členů mezinárodního konsorcia, hlavním řešitelem v ČR je doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN. Koordinátorem projektu je University of York z Velké Británie. Celkem se na projektu podílí 9 organizací ze šesti zemí (Velká Británie, Německo, ČR, Bangladéš, Pákistán a Nepál).
Závislost na tabáku je chronické, relabující onemocnění. Bez pomoci přestane kouřit kolem 5 % kuřáků, intenzivní léčba např. v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN je účinnější – přes 30 % roční abstinence. Léčba spočívá v intervenci (změna denních stereotypů, zvládání rizikových situací) a farmakoterapii. Je tedy zřejmé, že i přes intenzivní intervenci a farmakoterapii (náhradní léčba nikotinem, vareniklin, bupropion) je stále třeba hledat nové možnosti léčby.
Tuberkulóza je častým onemocněním sociálně slabých a navíc její výskyt (imunitu) i průběh významně ovlivňuje kouření (morbiditu i mortalitu). V zemích s nízkými a středními příjmy, mezi které patří i Bangladéš, Nepál a Pákistán, jsou tuberkulóza a závislost na tabáku velmi rozšířené a možnosti léčby závislosti na tabáku omezené, stávající farmakoterapie závislosti na tabáku prakticky nedostupná či příliš drahá.
Hlavním cílem projektu je na základě zkušeností v Evropě integrovat prokazatelně účinné levné možnosti odvykání kouření (intervenci i farmakoterapii) do programů péče o tuberkulózní pacienty v Nepálu, Bangladéši a Pákistánu a posoudit účinnost i nákladovou efektivitu u kuřáků nemocných tuberkulózou (abstinence od kouření i klinický stav s ohledem na tuberkulózu).
Dalším záměrem projektu je implementace účinných způsobů léčby závislosti na tabáku do systému péče o tuberkulózní pacienty v uvedených zemích a jejich udržení v dlouhodobém horizontu včetně identifikace možných bariér i faktorů úspěšnosti. Výsledky budou komunikovány s národními programy pro tuberkulózu a kontrolu tabáku v těchto zemích.
Stránky projektu na webu University of York: http://www.york.ac.uk/healthsciences/research/public-health/projects/tb-tobacco/
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 680995.