Psychiatrická klinika
Specializovaná centra
-
Naše centrum nabízí pacientům neurostimulační zákroky jako jsou elektrokonvulzivní terapie (EKT), repetitivní transkraniální magnetická terapie (rTMS) a transkraniální stimulace jednosměrným proudem (tDCS).
Elektrokonvulzivní terapie (EKT)
Je v psychiatrii důležitou léčebnou modalitou, která je dosud nepřekonaná ve svojí účinnosti, zejména v léčbě deprese. Neurostimulační centrum VFN poskytuje nejmodernější provedení EKT, včetně možnosti ambulantních aplikací.
V případě zájmu o EKT kontaktujte náš tým na: ect@vfn.czInformace pro ambulantní pacienty podstupující EKT
Ambulantní aplikace EKT je po domluvě s naším týmem možná v pondělí, středu nebo pátek.
Na konkrétní termín Vás objednáme. Frekvence aplikací se odvíjí od závažnosti Vašich příznaků a závisí na individuálním doporučení našich EKT specialistů. Pokud jste novým pacientem nebo k léčbě přicházíte znova po delším časovém horizontu, je nutné absolvovat na klinice indikační pohovor s lékařem našeho EKT týmu.
K absolvování EKT v ambulantním režimu je také nutné podstoupit předoperační vyšetření, nejčastěji cestou Vašeho praktického lékaře. Dokumentaci a potvrzení z tohoto vyšetření je nutné si sebou přinést do Neurostimulačního centra VFN v den aplikace EKT. Na zákrok je nutné se dostavit v 7:00 ráno (nalačno) do 2. patra Psychiatrické kliniky VFN. Po aplikaci EKT, která je bezbolestná a provedena v krátkodobé celkové anestézii, je nutných několik hodin observace. S odchodem můžete počítat od mezi 12:00 a 13:00 v případě že máte doprovod, ve 14:00 v případě samostatného odchodu.
Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS)
Je další moderní biologickou léčebnou modalitou v psychiatrii. Princip rTMS je poměrně jednoduchý a spočívá v jevu tzv. elektromagnetické indukce – stimulační cívkou prochází elektrický proud, což vede k vytvoření magnetického pole, které následně ovlivňuje mozkovou aktivitu. Hlavní indikace k léčbě rTMS jsou deprese a tinnitus.
rTMS je všeobecně považována za dobře tolerovanou léčebnou modalitu s nízkým výskytem závažných vedlejších účinků. Nevyžaduje speciální přípravu, analgosedaci ani hospitalizaci, pacienti tedy po aplikaci můžou pokračovat v běžných aktivitách.
Před první aplikací rTMS probíhá vstupní pohovor s psychiatrem, který zhodnotí anamnestická data od pacienta a vyloučí přítomnost případných kontraindikací. Kontraindikováni k rTMS jsou pacienti, kteří jsou léčeni s epilepsií, mají v lebce nebo krku feromagnetický implantát/materiál (klip nebo coil po aneurysmatu, kovové stenty v oblasti hlavy a krku, elektrody hloubkové mozkové stimulace, či jiné metalické materiály) a obličejové tetování.
První sezení i se vstupním pohovorem pacienta zabere zhruba 60 minut, u dalších aplikací se již délka sezení odvíjí od použitého protokolu. V případě stimulace tinnitu je to 30 minut, v případě deprese se délka odvíjí od výšky motorického prahu a intenzity stimulace, obvykle však běžné sezení trvá zhruba 20 minut. K efektivní léčbě je nutné absolvovat celkem 10 stimulací (každý pracovní den), tzn. léčba trvá celkově 2 týdny. Objednání je možné na základě doporučení od psychiatra, v případě tinnitu i na doporučení ORL specialisty.
V případě zájmu o objednáni kontaktujte náš tým na: rtms@vfn.czTranskraniální stimulace jednosměrným proudem (tDCS)
V případě zájmu o zákrok tDCS je nutná individuální dohoda, kontaktujte náš tým na: ect@vfn.cz
-
Na začátku roku 2022 jsme otevřeli Centrum krizové péče, které poskytuje psychiatrickou, psychologickou a terapeutickou pomoc při stabilizaci krize v bezpečném a podpůrném prostředí. Náš multidisciplinární tým nabízí krátkodobou krizovou stabilizační péči a podporu v takových životních situacích, které již nelze zvládat vlastními silami a je potřeba pomoci s jejich konstruktivním řešením.
Nabízíme ambulantní konzultace zahrnující:
- vstupní vyhodnocení situace a psychického stavu;
- poskytnutí specializované podpory, v případě potřeby indikaci dalších zdravotnických služeb včetně případné hospitalizace;
- poradenství, podporu a orientaci v návazných službách;
- koordinaci spolupráce s dalšími návaznými službami, které mohou být užitečné při řešení konkrétní krize.
A také telefonní krizovou linku 605 851 658, poskytující psychosociální intervenci – poradenství, podporu a orientaci v dalších službách.
Pro koho tu jsme:
- pro člověka, u kterého se projevují či zhoršují příznaky duševního onemocnění;
- pro člověka, který prožívá úzkostné a depresivní stavy, zabývá se sebevražednými myšlenkami;
- pro člověka, který se potýká s partnerskými, rodinnými a osobními problémy;
- pro člověka, který se vyrovnává se ztrátou někoho blízkého;
- pro člověka, který se stal obětí domácího násilí či jiného trestného činu,
- pro všechny, kteří nejsou schopni řešit nastalou životní situaci.
Pro koho tu nejsme:
- pro člověka, který je akutně intoxikován alkoholem nebo jinými psychotropními látkami;
- pro člověka, u něhož došlo k takovému zhoršení psychického stavu, že není schopen spolupráce a komunikace;
- pro člověka, který z důvodu rozpadu psychických funkcí bezprostředně ohrožuje sebe či své okolí na zdraví či na životě.
Kontaktní údaje
-
Ke Karlovu 11, 128 08 Praha 2 (budova D1, přízemí)
-
+420 605 851 658
telefonní krizová linka (prozatím v době 8–15 hodin)
-
Dětské a dorostové detoxifikační centrum (lůžkové oddělení a příjmová ambulance) bylo otevřeno 1. 1. 2021.
Kontakt pro informace nebo objednání je: ddd@vfn.cz.Kontraindikace přijetí, zařazení do programu brání
-
- porucha vědomí
- nespolknutí doušku vody
- GCS pod 12 bodů
- intoxikace neznámou látkou s nestabilními vitálními funkcemi
- intoxikace alkoholem – maximálně 1,5 promile
- stavy vyžadující intenzivní péči (závažné somatické komplikace, dekompenzace chronických nemocí, dechová nedostatečnost, status epilepticus, riziko metabolického rozvratu)
- závažné dekompenzace chronických duševních onemocnění
Kontaktní údaje
-
-
Mental Health Support is a free-of-charge service provided by the medical faculty in order to consult, understand and solve students‘ mental, behavioral, and emotional problems and improve students‘ well-being. Our services include:
Individual intervention
- Crisis Intervention – first mental aid in case of trauma, emotional collapse, burnout, and/or any other state of acute unbearable mental suffering.
- Psychological support – one-session consultation, assessment of clients‘ condition, referral to medical/other professional consultation if necessary.
- Counselling – facing personal, academic, social, or adaptational problems.
- Counselling therapy – up to 10 sessions.
For who?
Foreigner medical students of the First Faculty of Medicine Charles University, with or without local insurance.
Where?
Ambulance No. 6, Psychiatric clinic VFN, Ke Karlovu 11, Prague 2.
When?
Every Wednesday 8:30AM through 4PM.
What Do I need?
Student Card and Insurance Card (if any).
How to Register?
Visits are confidential and easy to arrange. To book an appointment simply contact us via: studentssupport@vfn.cz.English speaking Support Group for Medical Students
Open to: International medical students of the First Faculty of Medicine Charles University.
Meets: Mondays, 6:00PM – 7:30PM., in person.
Capacity is limited up to 10 participants. Registration in advance is requested.
Therapy room at ambulance no. 5, Psychiatric clinic VFN, Ke Karlovu 11, Prague 2.
Group facilitator: Linda Arbeli, at studentssupport@vfn.cz
Contacts and mapThe Interpersonal Group is a confidential group, designed to help students who are dealing with adaptation, anxiety or depressive moods, navigating major life transitions, or just trying to understand themselves and others more fully. The group leader serves as a moderator who will guide the group toward a focus on emotions and relating in the present moment.
Part of the meeting is focused on stress reduction technics, based on mindfulness and self acceptance.
Podpora duševního zdraví je bezplatná služba lékařské fakulty, která se zaměřuje na konzultaci, pochopení a řešení duševních, behaviorálních a emočních problémů a posílení kvality života studentů během studia medicíny. V rámci podpory nabízíme:
Individuální intervence
- Krizovou intervenci – první pomoc v situaci psychického traumatu, prožitku emočního kolapsu, vyhoření a dalších pocitů akutního psychického utrpení.
- Psychologické poradenství – jednorázová konzultace, zhodnocení stavu a situace klienta, doporučení vhodné strategie řešení, případně další odborné konzultace.
- Poradenství ve věcech osobních, akademických, adaptačních obtíží.
- Poradenskou psychoterapii do 10 setkání.
Pro koho?
Zahraniční studenti medicíny na 1. LF UK, bez ohledu na držení platného zdravotního pojištění.
Kde?
Ambulance č. 6, Psychiatrická klinika VFN, Ke Karlovu 11, Praha 2.
Kdy?
Každou středu od 8:30 do 16:00.
Co potřebuji?
Studentskou kartu a kartu pojištěnce (pokud vlastníte).
Jak se objednat?
Návštěvy jsou důvěrné a jednoduché k objednání. Pro získání termínu nás kontaktujte na: studentssupport@vfn.czStudentská podpůrná skupina
Určená pro: zahraniční studenty medicíny 1. LF UK.
Pondělí od 18:00 do 19:30 hodin.
Kapacita skupiny je 10 participantů. Předběžná registrace je nutná.
Terapeutická místnost u ambulance č. 5, Psychiatrická klinika VFN, Ke Karlovu 11, Praha 2.
Facilitátor skupiny: Linda Arbeli, studentssupport@vfn.czStudentská podpůrná skupina je důvěrnou platformou, jejíž cílem je pomoci studentům, kteří se snaží vypořádat s adaptačními, emočními, úzkostnými a depresivními stavy, studentům procházejícími náročným životním obdobím, nebo studentům, kteří by se v sobě chtěli prostě víc vyznat. Facilitátor funguje jako moderátor, který bude provádět skupinu účastníky zvolenými tématy z oblasti emocí, zachycenými v daném momentu.
Část setkání je zaměřena na stres redukující techniky, které jsou založené na Mindfulness a sebepřijetí.